Valimisdebatt kinnitas: välis- ja julgeolekuküsimustes on sotsiaaldemokraadid kõige pädevamad

sven mikser

Kolmapäeva õhtul Eesti Televisioonis toimunud välis- ja julgeolekupoliitika väitluse võitis veenvalt välisminister Sven Mikser, kes hiilgas valdkonnaalaste teadmistega.

Saadet hinnanud politoloog Vello Pettai kiitis, et Mikseri kasuks rääkis tema kiire ja ladus esitlusstiil. „Kohati laskus ta peenetesse detailidesse või erialaste lühendite kasutamisse, aga samas suutis väga tabavalt tuua välja Eesti delikaatse situatsiooni praeguse maailmakorra puhul. Eesti peab kogu aeg vaatama, kuidas balansseerida Euroopa ja USA vahel,“ kommenteeris Pettai ERRis.

„Kui nt kliimamuutuse küsimustes oleme selgelt Euroopa positsioonidel, siis Iraani geopoliitilise ohu hindamisel ei ole päris alusetud ka USA argumendid. Sellist situatsiooni, et Lääs ei ole enam ühtne kogukond ei oleks Eesti endale iseenesest kunagi tahtnud ega arvanud, et see niipea juhtub. Aga hetkel on kõige suurem väljakutse selline,“ lisas ta.

Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Catlyn Kirna lisas, et Sven Mikserile tuli kasuks tema välisministeeriumi taust ja kogemus, mida ta ta ka ise rõhutas. „Oleks võinud selgema seisukoha võtta Ungari suhtes, sest erakonna positsioon võiks seda eeldada,“ tõi ta välja.

Saates uuriti muuhulgas, kas kaitsekulutuste tõstmiseks tuleks Eestil laenu võtta. Sellele seisis Mikser otsustavalt vastu. „Jooksvate kulude katteks ei ole mõtet laenu võtta ning maksukoormuse tõstmine kaitsekuludeks oleks samuti keeruline,“ ütles ta.

Kommenteerides koostööd meie liitlastega, ütles Mikser, et Eestil on plaan olemas, kuidas tagada, et NATO säiliks ning kestaks reeglitepõhine maailmakord. „Läänemere regioon on üks väikene regioon, kus Venemaa usub omavat sõjaväelist üleolekut, kuid selgete heidutusmeetmega oleme kaitstud,“ lisas Mikser.

Sven Mikseri väitluspartneriteks olid Margus Tsahkna, Leo Kunnas, Jüri Luik ja Urmas Paet. Saadet juhtisid Anna Pihl ja Andres Kuusk. Vaata saadet või loe ERRi ülevaadet.