Toomas Jürgenstein: kultuuritöötajad ei pea enam taskus sente veeretama

toomas jürgenstein

Sotsiaaldemokraat Toomas Jürgenstein tõstis täna riigikogus peetud kultuuripoliitika arutelul esile selle, et riik on asunud väärtustama kultuuritöötajaid, kelle alampalk on nelja aastaga kerkinud ligi 80 protsenti.

„Kõrgharidusega kultuuritöötajate palgatõus on viimastel aastatel kulgenud pika sammuga, mis on õige suund. Kultuuritöötaja ei pea olema taskus sente veeretav lumehelbeke, vaid oma väärtust teadev ning ühiskonda panustav ja oma elu juhtiv looja,“ ütles Jürgenstein. Tänavu jaanuaris kasvas riigilt palka saavate kultuuritöötajate miinimumpalk 1300 euroni. Võrdluseks –  2015. aastal teenisid kultuuritöötajad 731 euro suurust alampalka.

Vabakutselistele loojatele pakub loomekindlust riigieelarvest makstav kirjaniku- ja kunstnikupalk. „Kui täna saab loomepalka 11 kunstnikku-kirjanikku, siis mõne aastaga kerkib loomepalga saajate arv 15-ni,“ märkis Jürgenstein. Tema  hinnangul otsib Eesti kultuuripoliitika vajalikku dünaamilist tasakaalu inimeste ja ehitiste vahel. Nii valmis 2018. aastal ridamisi olulisi ja maitsekaid kultuuriobjekte – Eesti Kunstiakadeemia uus hoone, Oskar Lutsu kihelkonnakooli muuseum Palamusel ja Arvo Pärdi keskus Laulasmaal, tõi Jürgenstein näiteid.

“Eesti kultuuripildis valitseb tasakaal ka rahvusvahelise ja omamaise vahel. Eesti Vabariik 100 raames on toimunud üle 500 kultuurisündmuse 35 riigis. Oleme uhked oma esindatuse üle Londoni raamatumessil või Balti sümbolisminäituse üle Pariisis, tänavu suvel on ees ootamas juubelilaulu- ja tantsupidu,“ sõnas Jürgenstein.

„Eno Raua „Naksitrallide“ teine raamat lõpeb sõnadega: „Looduses peab valitsema tasakaal.“ Küllap on nii ka meie kultuuris,“ lisas ta.