Sven Mikser: Jüri ja Kaja on koos oma parteidega muutunud üsnagi ühetaolisteks

Hugh Loftingi fantaasiarikkas lasteraamatus Doktor Dolittle’ist on üks tegelane nimega Lüka-Tõmba – kahe peaga kitsetaoline elukas kusagilt Aafrika savannidest, kelle jaoks mõisted “edasi” ja “tagasi” tähendavad täpselt ühte ja sedasama, kommenteerib Keskerakonna ja Reformierakonna valimiskogusid välisminister Sven Mikser.

Millegipärast meenus see muinasjutuloom mulle nädalavahetusel, kuulates Keskerakonna ja Reformierakonna esimeeste kõnesid. Kumbki hoiatas teise eest, kuna too tahtvat Eestile tagasikäiku anda. Kumbki lubas valimiste järel tüüri juurde pääsedes viia oma riigi tagurlasest vastase kiuste helgesse homsesse.

Ent tegelikult on Jüri ja Kaja koos oma parteidega muutunud üsnagi ühetaolisteks. Mõlema programmid on tavapäraselt rahaliselt üle blufitud, aga oma ihalustelt ei midagi ekstreemset ega isegi mitte ohtlikku. Mõlemad mängivad ilma teravate nurkadeta turvalist mängu. “Suures vastasseisus” puuduvad igasugused põhimõttelised erinevused suurte suunavalikute osas. Odavad lasteaiad, odavam õlu, suuremad pensionid. Kes seda kõike ei sooviks?

Aga samal ajal tõstab kogu demokraatlikus maailmas pead äärmuslus, Euroopa Liit ja Atlandi-ülene ühtsus ähvardavad mõraneda, Kreml sirutab haarmeid demokraatlike riikide närvikeskuste suunas. Eestis küünib kohtuvõimu ja avalik-õiguslikku meediat poliitiliselt kontrollida soovivate jõudude toetus juba viiendikuni valijaskonnast.

Küsimus, kas Eesti läheb edasi või tagasi, peaks loomulikult olema eelseisvate valimiste põhiküsimus. Ainult et “tagasi” ei paikne täna kindlasti mitte seal, kuhu Jüri ja Kaja üritavad selle maalida. Kui “suur vastasseis” mängitakse maha nende vahel, kes on suured kehalt ja mitte vaimult, nende vahel, kes tegelikku tuumküsimust näppida ei julge, siis varitseb meid oht tagasi minevikku langeda sõltumata sellest, kumb kahest “suurest” märtsis rohkem mandaate saab.