Riina Sikkut: sotsid seisavad vaba ühiskonna eest, sotsiaalsetes lubadustes konkurentsi ei karda

Tänane Postimehe juhtkiri märgib, et kuna „populistide valijad on oma majandus- ja sotsiaalpoliitilistelt ootustelt vasakpoolsed, siis ei ole ime, et nendel uutel tulijatel tekib kokkupõrge sotsidega, kes sama valijasegmendi toetust himustavad“. Lugejale võib jääda sellisest väitest ekslik mulje, justkui oleksid seisneksid sotside ja EKRE erimeelsused vaid selles, kes heldemalt hüvesid pakub, kirjutab tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Ma ei saa sellise tõlgendusega nõustuda. Küsimus ei ole ühegi erakonna sotsiaalpoliitilises programmis. Meil ongi ühiselt vaja liikuda hoolivama, kaasavama ja sidusama ühiskonna poole. Ühiskonna poole, kus töötamine tagab elamisväärse sissetuleku, kus iga laps saab hariduse, kus tervishoid ja sotsiaalhoolekanne aitavad kõiki, sõltumata elukohast, sissetulekust või laste sissetulekust, kus puue pole puudus ja kus igal pool Eestis on hea elada.

Mina rõõmustan, et paljud sotsiaaldemokraatide kaitstud ideed on ajapikku jõudnud teistegi erakondade programmidesse. Seega mure ei ole sotsiaalsetes lubadustes, vaid vabaduse mittelubamises. Sotsiaaldemokraatlik erakond seisab hooliva, demokraatliku ja vaba Eesti eest. Ja me soovime, et vabadust ei ohustaks ükski Eestis valmistel osalev erakond. See on „kokkupõrke“ põhjus.

Asi ei ole ju ainult selles, kui realistlik on valimisprogrammi elluviimine või mida see tähendab Eesti laenukoormuse ja eelarvetasakaalu jaoks. Mistahes poliitiline valik on suuresti väärtuspõhine otsus, seega on tähtsad väärtused, millest lähtudes programmi punktid on kokku lepitud. Kas kohtuvõim jätkab sõltumatuna? Kas sulgume või teeme koostööd nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt? Kas teadmispõhisus on tähtis? Kas hirmutamine vahendeid valimata on aktsepteeritav? Kui EKRE valimisprogramm oleks olnud väiksemaid eelarvekulusid kaasa toov, kas siis oleks avalikkus kiidulaulu laulnud?

Sotside jaoks on konkreetse lubaduse ja programmi kõrval tähtis vaba ühiskonna eest seismine. Üllatav on vaid see, et end vabaduste eest seisvaks erakonnaks kuulutava erakonna esinaine märkas ohtu alles siis, kui ta aimas EKRE programmi taga sõna „laen“.

Riina Sikkut kandideerib Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine ringkonnas.