Puudega laste toetusi suurendav eelnõu ootab seadustamist

Riigikogus läbis täna teise lugemise eelnõu, mis viib 13 aastat muutumatuna püsinud puudega lapse toetuse uuele tasemele – keskmise ja raske puudega lapse toetus on tõusmas kaks korda ning sügava puudega lapse toetus kolm korda. 

“Puudega laste toetuste suurus on juba ammu ajale jalgu jäänud. Viimati kerkisid need toetused 2006. aastal, aga elukallidus on vahepealse aja jooksul kasvanud enam kui 50 protsenti. Tegu on äärmiselt hädavajaliku seadusemuudatusega, mis võimaldab peredel katta laste puudest tulenevaid lisakulusid ravile, ravimitele ning transpordile ning hoida ära perede vaesusesse langemist,“ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees ja Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Monika Haukanõmm. “Toetusi tõstes saadab riigikogu vanematele ka väga selge märguande, et riik märkab ja väärtustab perede panust puudega laste kasvatamisel. See samm annab vanematele kindlustunde ja sõnumi: me ei ole teid unustanud. Küsimus pole ainult rahas, vaid ka suhtumises,” lisas Haukanõmm.

Haukanõmme sõnul pidanuks samasisuline eelnõu tulema valitsusest. Kahetsusväärselt vaatasid nii sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ja rahandusminister Toomas Tõniste puudega laste ja nende perede muredest mööda ega tõstatanud seda küsimust ei riigieelarve strateegia ega ka 2019. aasta riigieelarve koostamise ajal, leidis ta.

Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti kinnitusel tuleb eelnõu menetlemine riigikogu praeguse koosseisu ajal kindlasti lõpuni viia ja veebruaris toetuste tõus seadustada. „On tõsiasi, et neid toetusi ei ole 13 aastat muudetud ja need on selgelt ebapiisavad. Ka peale toetuste tõusu pole karta, et puudega laste pered elavad liigses luksuses, nagu osa saadikuid on kahtlustanud,“ märkis Kütt. „Põhiseaduse järgi peavad lapserikkad pered ja puuetega inimesed olema riigi erilise hoole all. Kui lasterikaste peredeni on riigi suurem tugi jõudnud, siis puudega lastele on riik võlgu.“ Küti sõnul on puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muudatuste jõustumine kavandatud 2020. aasta 1. jaanuarile, et uus valitsus saaks riigieelarves vajalike summadega arvestada.

Eestis elab ligi 13000 puudega last. Praegu on keskmise puudega lapse toetuse suuruseks 69,04 eurot kuus, mis on kavas tõsta 138,08 euroni. Raske ja sügava puudega lapsele maksab riik 80,55 euro suurust toetust. Eelnõu järgi kerkib raske puudega lapse toetus 161,1 euroni ja sügava puudega lapse toetus 241,65 euroni kuus, selgitas Kütt.