Maksim Iljin valutab südant Ida-Virumaa tuleviku pärast

„Ma pole jutumees, vaid see, kes lubatu ära teeb,“ ütleb Narva-Jõesuu linnapea Maksim Iljin (31). „Inimesed toetavad neid, kes oma sõna peavad.“

Iljinil pole ka jutuga mingit muret. Vastused kõigile küsimustele on tal kiiresti võtta: mõtted on selgeks mõeldud. Ta räägib head eesti keelt, mis igale idavirumaalasele sugugi enesestmõistetav pole. Eesti keele grammatikaga oli ta poisina küll kimpus, nii et vanaisa viis ta lõpuks oma eestlasest õemehe juurde ja ütles: „Evald õpetab sind!“ Sealtpeale teab Maksim, et parim õpetaja on praktika: vahel võid tunde juurelda, kuidas mingi väljend võiks kõlada, aga suheldes tuleb õige variant iseenesest pähe. Muude ettevõtmistega on samamoodi: kuigi teoorias peaks samuti tugev olema, sünnivad tõelised kogemused ja õppetunnid tegutsemise tulemusena.

Vaata kõiki Ida-Virumaa kandidaate

Narva-Jõesuu eripära on nagu igal suvituslinnal: soojal ajal elu lausa keeb, muul ajal tuleb nuputada, mida ette võtta, et linn talveunne ei vajuks. Peale spaade ja ranna oleks tarvis spordikomplekse ja mänguväljakuid, korda tuleks teha legendaarne muul ja veel hulk asju, mis aastaid parandamist ootavad. Sest kui linn on tegus, korras ja seal pole igav elada, kolib sinna ka uusi elanikke. „Statistika näitab, et Narva-Jõesuu elanikkond küll väheneb, aga maksumaksjate arv on suurenenud. Järelikult on lisandunud keskealisi ja noori peresid,“ rõõmustab meer.

Ehitab paremat elu

Iljin töötab praegu linnapeana, aga peab väga oluliseks, et ta on omandanud väärika eriala. Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledžist sai ta rakendusliku kõrghariduse ehitusinsenerina ning täiendas seda Tallinnas omandatud magistrikraadiga tööstus- ja tsiviilehituses. „Minu jaoks on tähtis, et seda ametit on pidanud ka mu isa ja vanaisa ning need oskused ja teadmised jäävad alatiseks,“ ütleb ta.

Tema suurim eeskuju poliitikas on Singapuri endine peaminister Lee Kuan Yew, kes muutis oma valitsemisajal Singapuri tähtsusetust sadamalinnast jõukaks linnriigiks. Lugenud tema elulugu, jõudis Iljin järelduseni, et edukalt saab valitseda vaid siis, kui täpselt mõistad, mida su rahvas tahab ja kuidas teiste inimeste elu paremaks muuta. Praegu on linnapeal käsil maailmakuulsa ettevõtja ja visionääri Richard Bransoni uus autobiograafia „Nihutades piire“, mida ta soovitab kõigile, kes suurelt unistavad. Sest nagu pöörast Bransonitki, inspireerivad Maksimi tema töös pealtnäha võimatud olukorrad, mille teostamise ideesse peale sinu keegi ei usu. „Selliste eesmärkide elluviimine paneb kriitikutel suu kinni!“ ütleb ta uhkelt.

Hea vorm toob head mõtted

Võitluslik ja saavutuste poole pürgiv loomus on talle omane: Iljin on olnud mitmekordne Eesti meister eri spordialadel. Nii teab ta omast käest, kui hästi sport või üleüldse liikumine füüsisele mõjub ja aitab stressi peletada, seepärast võib Maksimi sageli leida hommikuti jõusaalist või soojema ilmaga väljas jooksutiire tegemast. Vahel võtab ta kaasa ka pere, kuhu kuuluvad peale abikaasa ka 14- ja 2-aastane tütar ning Yorkshire’i terjer Shanty, kelle mõnusast eluviisist tingitud lopsakamat vormi tuleb samuti sörkimise abil veidike lihvida.

Kui Maksim kujutaks ette enda jaoks täiuslikku päeva, võiks see olla reede, kui ta ärkab mitte liiga hilja, näiteks kell seitse hommikul ja tegeleb päev läbi asjadega, mis talle tõesti meeldivad: jalutab lapsega ja saab õhtul sõpradega kokku. „See ei peagi olema mingi eksootiline reis ega enneolematud elamused,“ ütleb Maksim. „Kodukandis koos oma inimestega olla on väga tore – tegelikult kõige tähtsam!“

Ida-Virumaa on tema kodupaik olnud kogu elu. Sündinud Narvas, üles kasvanud linna külje all Olginas, paneb Ida-Virumaa tulevik Iljini muretsema: „Tallinn jõuab aasta-aastalt meist aina ettepoole. Ida-Virumaa vajab investeeringuid ja selleks tuleks kasutada kohalike inimeste kogemust. Kohapeal kõrgel tasemel antav haridus, uued töökohad ja kvaliteetne elukeskkond on kõige tähtsamad asjad, kui me tahame, et Ida-Virumaa areneks.“

Milline on Ida-Virumaa tulevik?

„10‒20 aasta pärast paistab Ida-Virumaa silma kui stabiilselt arenev piirkond,“ on Maksim veendunud. „Usun, et kaovad siinsed negatiivsed tendentsid väljaränne ja elanikkonna vananemine. 10–20 aasta pärast oleme koostöös riigiga suutnud ellu viia kõik kauaoodatud projektid. Lastele on tagatud heal tasemel alg- ja põhiharidus, inimestele kindel ning konkurentsvõimeline töö. Väike- ja keskmise ettevõtlusega tegelevate inimeste arv on umbes sama nagu riigi edukamates piirkondades, turismisektor on hästi arenenud, nagu ka tööstus. Riigiasutused ja ülikoolid aitavad siia tuua palju noori ka väljastpoolt Eestit.

Usun, et lähitulevikus seavad nii meie piirkonna kui ka kogu Eesti elanikud endale kõrged eesmärgid – mille täitmiseks on ka kõik võimalused – ega hakka otsima õnne väljaspool kodumaad.“

Vaata kõiki Ida-Virumaa kandidaate