Lauri Läänemets: „Järvamaal tuleb julgemalt mõelda!“

Kui Lauri Läänemets 2013. aasta novembris Väätsa vallavanemaks sai, ütles ta julgelt välja, et näeb Väätsal potentsiaali hariduse, kultuuri ja turismi valdkonnas tuntuks saada. Saja õpilasega Väätsa põhikool tuntuks? Turistid maapiirkonna väikevalda?

Ent Lauri asus kohe oma väljaütlemisi tõestama. Kool sai uue ambitsioonika arengukava ja uue direktori: kandideerimistingimustes oli kaalukas nõue usk, et uuenduslikku õppekava on võimalik ellu viia. Aasta aega kulutas Lauri kõrgkoolide uksi, et sõlmida pisikese maakooli ja Eesti parimate kõrgkoolide koostööleppeid.

Nüüdseks on Väätsa põhikool tuntud mitte ainult Eestis, vaid ka paljudes kohtades piiri taga. Hiljuti veetis koolis terve nädala Brasiilia televisiooni võttegrupp. Teatakse Väätsa energiatarka koolihoonet, infotehnoloogia nutikat rakendamist, kosmoseprogrammi ja kooli eestvedamisel tegutsevat Eesti kosmosekoolide võrgustikku. Äsja tunnustas Tartu ülikooli eetikakeskus Väätsa põhikooli hea kooli teerajaja tiitliga. „Väätsa kool on tõestus, et kui tahad ja sellesse usud, võid teha maailma tasemel asja!“ kinnitab Lauri säravil silmil. Et tehtut osatakse hinnata, näitab ka õpilaste arv, mis on kolme aastaga kolmandiku jagu suurenenud.

Vaata kõiki Järva- ja Viljandimaa kandidaate

Kohe hakkas Lauri ka kohalikke inimesi ühistegevusse kaasama ehk kogukonda võimestama, nagu ta ise ütleb. Suviti on ta koos teiste väätsalastega korraldanud lustlikku kortermajade festivali, mille osad on olnud laat, rõduteater ja rõdukontsert, õuduste kelder, majadevaheline jalgpalliturniir, veeliumägi, supipottide galerii ja palju muud.

Ka talviti oli põhjust Väätsast rääkida: siis tõi tuntust ja uudistajaid lumememmede paraad Väätsa–Reopalu kergliiklustee ääres. Viimati oli lumekujusid juba poolteist tuhat. „Täiesti fenomenaalne, milline rõõm ja ühine koostegemise tunne seal tekib!“ kiidab Lauri. 2017. aastal oli tal põhjust minna Kuldmuna auhinnagalale ja lausa kaks korda lavale astuda: lumememmed tõid Väätsale Kuldmuna ning lumememmed ja kortermajade festival koos Ühendamise Muna – parima kohaturunduse eest.

„Mõeldakse, et ainult Tallinnas saab teha suuri asju. Tegelikult on kõik võimalik ka siin. Aga väga palju, mis on siin võimalik, pole võimalik Tallinnas – just looduskeskkonna tõttu. Ei tohi lihtsalt end ise raamidesse panna, tuleb mõelda julgelt ja suurelt!“ väidab Lauri.

Kaks aastat tagasi kutsus Lauri kohalikud kokku „Teeme ära!“ talgute korras Väätsa rabasse. Kavas oli parajalt hull ettevõtmine: ehitada ühe päevaga ligi kaks kilomeetrit laudteed. „Kõik olid erakordselt vaprad ja entusiastlikud, tegime ühe päevaga peaaegu kuu aja töö ära,“ kiidab Lauri. Aga seda, et laudtee nii palju inimesi rabasse matkama meelitama hakkab, ei osanud ta uneski näha.

Viimastel aastatel on jõuluajal Väätsale kuulsust ja rohkesti huvilisi toonud rahvamaja aknad. Lauri sõnul on liikuvate väljapanekutega jõuluakendel mitmekordne vägi. Esiteks kogunevad kohalikud tiimidena koos tegutsema. Teiseks laieneb ettevõtmine millalgi siseruumidesse ja nii tekib ainulaadne leiutiste jõulumaa, mis toob Väätsale veelgi rohkem siseturiste. „Kolmandaks on leiutiste liikuma panemine seotud füüsika, kunsti, programmeerimise, matemaatika ja joonestamisega ehk vaateakende tegemisest võiks saada üks osa täiskasvanuõppest,“ arvab Lauri.

Järgmine missioon on Lauril tõestada, et Järvamaale ja mujale Harjumaast kaugemale on võimalik tuua kõrgemalt tasustatud töökohti. „See on mu suurim unistus,“ tunnistab ta. „Me peame vaatama tulevikku. Lihtne näide: Eesti võistleb teiste riikidega, et saada siia robotite juhtimisega seotud töökohti. Me peaksime juba praegu mõtlema, kuidas osa neist või nendega kaasnevatest töökohtadest Järvamaale saada.“

Riigikogus tahabki Lauri Tallinna-kesksele mõtlemisele vastukaalu tuua ja teha tööd peamiselt selle nimel, et tasuvamat tööd oleks ka väljaspool suuremaid tõmbekeskusi.

Lauri ütleb, et kuigi temast sai Väätsa vallavanem pooljuhuslikult, on nüüd ka tema isiklikud unistused just selle paigaga seotud. „Pärast haldusreformi puhkasin püsitööst seitse kuud, siis oli mul aega mõelda, mida oma eluga edasi teha. Ja ma sain aru, et näiteks need jõuluaknad puudutavad vägagi mu isiklikku arengut. Mulle meeldib teha suuri asju ja kavandada tulevikku, aga ka väikeste detailide kallal nokitseda, mis nõuab hullult kannatlikkust. Vaateaknaid tehes õppisin tohutu palju ja küpses mõte, et ühel hetkel tahakski rohkem leiutada,“ räägib ta.

See kinnitab „elu plaani“, mis tekkis Lauril ükskord Väätsa ümber jooksukilomeetreid mõõtes. „Esimene veerand mu täiskasvanuelust oli kolmanda sektori osa: olin üliõpilasesindaja, osalesin kodanikuliikumistes, meeleavaldustel, MTÜ-des, võitlesin Eesti metsade eest. Teine veerandik andis avaliku sektori kogemuse. Kolmas peaks olema erasektori kogemus ja see võikski olla leiutamise-nokitsemisega seotud,“ arutleb ta. „Kui ma olen need kolm tasandit läbi teinud, siis tahaksin kogutud teadmisi ja kogemusi kasutada teiste inimeste heaolu suurendamiseks. See on olnud seni üks mu elu missioonidest ja jääb selleks arvatavasti elu lõpuni.“

Vaata kõiki Järva- ja Viljandimaa kandidaate