Krista Kampus: igaüht tuleb väärtustada

1. Mis on teie haridus ja amet?

Mul on magistrikraad riigiteadustes ja kultuuriteadustes, töötan vanemnõunikuna Rootsi mõttekoja Global Utmaning juures.

2. Perekonnaseis, abikaasa ja lapsed.

Olen abielus näitleja Mart Kampusega, meil on lapsed Mart-Matteus (28) ja Lisette (35).

3. Mitmendat korda kandideerite riigikogusse?

Kandideerin esimest korda.

4. Kuidas suhtub perekond teie kandideerimisse?

Jagame arusaama, et millestki osa saamiseks oleks vastutus­tundlik selle loomises kaasa lüüa. Et meie põhiväärtusedki kattuvad, on perekonna toetus täielik.

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate

5. Mille pärast süda valutab?

Me pole siiani üles ehitanud riiki, kus kõik ühiskonnagrupid tunnevad end turvaliselt. Muretsen maapiirkondade elujõu kadumise, vanemate inimeste väärika toimetuleku, aga ka noorte pärast, kes ei lahku Eestist mitte üksnes tööd otsima, vaid avatuma ühiskonna igatsusest. Käime hooletult ringi nii inim- kui ka loodusressurssidega.

6. Mis teeb elus rõõmu?

Intellektuaalselt innustavad mõttevahetused, arusaam, et meid ühendavad täpselt samasugused mured ja rõõmud ka siis, kui väliselt erineme. Et mu lastest on kasvanud toredad inimesed, see teeb õnnelikuks. 

Krista tütar Lisettega.

7. Mis on teie jaoks kõige tähtsam küsimus Eesti poliitikas?

Eesti julgeolek, ent minule tähendab see seda, kui turvaliselt, väärtustatuna ja hästi tunnevad end Eesti inimesed. Kui peres ei hoita kokku, siis minnakse lahku. Riigiga on sama: kui inimesed ei tunne, et nad hoiavad ja neid hoitakse, siis riik ei kesta, olgu kaitsekulud või 95% sisemajanduse kogutoodangust.

8. Kes on teie suurim eeskuju poliitikas? Miks?

Uruguay endine president José Mujica, kelle teod ja sõnad läksid tõepoolest kokku. Mind innustavad poliitikud, kes käivad maksurahaga ümber vastutustundlikult ega raiska seda tarbetutele ametihüvedele. Pean lugu oskusest pidada kaasavat dialoogi.

9. Mis on teie arvates Eesti riigi kõige suurem saavutus viimasel ajal?

Valitsus suutis vastu seista ühe kitsa ja rahva tervise seisukohast hävitajaliku tööstuse lobitööle ning tõstis alkoholiaktsiisi. Ebapopulaarne, ent ainuõige samm. Põhimõtteline valmisolek maksupoliitikat ümber korraldada on hea näide ühiskonna küpsusest. Kooseluseaduse vastuvõtmine kõneleb samast: otsime võimalusi kõigi õiguste kaitseks.

10. Mis on teie isiklik suurim saavutus viimasel ajal?

Otsus viiekümneselt turvalisest riigiametist lahkuda (Krista töötas aastaid siseministeeriumi regionaalarenguosakonnas – toim.) ning alustada Stockholmis täiesti uute teemadega. See avardas mu maailmapilti märkimisväärselt. Samavõrd suur oli väljakutse leida Eestisse tagasi­tuleku võimalusi. Liiga tihti tundub, justkui oleks siinsel tööturul üle viiekümneste inimeste ees kõik uksed kinni. Nagu neile polekski kohta, nagu neid polekski vaja.

11. Kui osutute valituks, siis mis on teie esimene algatus?

Tööturumeetmete paindlikuks muutmine, nii vanade kui ka noorte väärtustamine ja väärikas kohtlemine tööturul. Riik saagu ettenäitajaks kaugtöö tegemisel: inimesed ei pea kolima sinna, kus töö, vaid töökohad liikugu inimestega. Vanemad peavad saama teha väärikat tööd ja noori ei tohi sundida iganenud tööoludesse. Ka sooviksin võimaldada sünnijärgsetele eestlastele topeltkodakondsuse, vastasel juhul kaotame palju inimesi, kellel on Eestile midagi anda.

12. Mis valdkonnaga soovite end rohkem siduda?

Esmalt kohtun valijatega, et kuulata, mis on nende jaoks esmatähtis.

Tegelema peab poliitikate sidususega: mitmekesistama mõjuanalüüse, pöörama tähelepanu mitte ainult rahale, vaid ka sellele, kuidas otsused mõjutavad inimeste heaolu, kogukondi, liikuvust, loodust.

13. Milline peab teie arvates olema õige riigimees?

Keskpärastest riigimeestest on villand, tahan, et riigi­kogusse jõuaks palju säravaid riiginaisi. Olgu naine või mees, see on innustav inimene, kes otsib ja näeb suurt pilti ega unusta, et tema tegevuse kasu peab olema tuntav võimalikult paljudele ning et liiga ei tohi teha kellelegi. Nagu Jevgeni Ossinovski on öelnud: „Eesti peab olema kaotajateta ühiskond.“ Seda on võimalik saavutada, kui võrdselt on kaasatud nii naised kui ka mehed.

14. Mida soovite teistele kandidaatidele?

Rääkige seda, millesse te ise usute. Jääge iseendaks, et sõnad ja teod käiksid koos.

15. Mida soovite kodukandi inimestele?

Pealinlastele julgust linnavalitsuselt nõuda, et Tallinnast saaks nüüdisaegne, inimkeskne ja roheline elukeskkond. Sünnikodus Läänemaal soovin inimestele jaksu maaelule mitte käega lüüa, noored tulevad tagasi!

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate