559

Külvar Mand

Hooliv, otsekohene, erakorralise meditsiini spetsialist, rallisõitja

Järva- ja Viljandimaa

Et Eesti rahvas oleks terve, selleks seisan selle eest, et ravimid ja arstiabi oleksid meile kõigile kättesaadavad. Poliitikud peavad võtma vastutuse tervishoiusüsteemi toimimise ja rahastamise eest, et keegi meist ei jääks EMO ukse taha. Poliitikas maksavad teod mitte lubadused. Mul on 25 aastat arstitöö kogemust. Kuid mitte ainult. Tervishoiu abiministri ja riigikogu liikmena olen olnud mitmete oluliste tervisega seotud protsesside algataja, läbisuruja ja elluviija.

Marii Karell, ajakirjanik:

Kirge kiirelt ja efektiivselt inimesi aidata, nägid kõik siis, kui Külvar Pärnus metanooli tragöödia ohvreid abistas. See on vast see osa temast, mis avalikkusele kõige enam teada. Kuid ta on ka suur visionäär ja lahenduste pakkuja.  Kui helistan talle ajakirjanikuna, et nõu küsida, on tal alati Eesti ravijärjekordade või meditsiinisüsteemi parandamiseks mitu mõtet varuks. Sellist energiat on Eestile hädasti vaja.

Külvari mõtteid:

Poliitikud ja erakonnad on ennast distanseerunud tervishoiu korraldusest ja tervishoid Eestis on muutunud rahapesu masinaks, kus patsient on on ainult käibevahend haigekassa ja teenuse osutajate vahel. Puudub koostöö esmatasandi ja haiglate vahel, rahastus ei soosi haigusi ennetama ja terveks olemist.

Olen varemgi kandideerinud ja tean, et valimised on ainult pidu. Tööd tuleb teha peale seda, ja  24/7, nagu haiglaski, sest protsessid on üliaeglased. Mina arvan, et Eesti riigi huvi võiks eelkõige olla terve ja õnnelik inimene. Selleks on vaja taastada inimeste usk tervishoiusüsteemi vastu. Seisan selle eest, et perearsti süsteem saaks korda ja et ravimite hinnad langeksid.