Jevgeni Ossinovski: valimiste põhiküsimuseks ei ole maksud

Lugesin Postimehest, et Eesti inimeste jaoks on valimiste põhiküsimuseks „mäekõrguselt maksupoliitika“. Väite aluseks on igati usaldusväärne küsitlus, kus inimesed vastasid küsimusele, „mis on riigikogu valimiste peateema?“ Küll aga julgen kahelda neis järeldustes, mida ajakirjanik teeb, kirjutab Jevgeni Ossinovski.

Päevast päeva sadade inimestega vahetult kohtudes saan veendunult kinnitada, et nii 2011. kui ka 2015. aasta valimistega võrreldes ei ole sel korral ühte pea kõiki valijaid kõnetavat valimisküsimust. Ja päris siiralt, inimesi, kes veavad pead maksupoliitika üle, peaaegu ei kohta. Ei eakate ega noorte, ei naiste ega meeste, ei eestlaste ega venelaste seas. Milles asi?

Aga asi on lihtne. Nagu Erik Moora hiljuti kirjutas, ei ole sotsioloogiliselt oluline see, mida sa ütled, vaid see, mida inimesed kuulevad. Ja kui inimestelt küsida, mis on nende valimiste põhiteema, kuulevad nemad hoopis teist küsimust: „Mis on selle valimiskampaania põhiteema?“ Kuna üks kõige rohkem raha kulutav erakond on pannud kogu auru „maksukaose“ reklaamile, siis väga suur osa inimestest ongi teinud loogilise järelduse, et selles kampaanias käib intensiivne vaidlus maksude üle. Inimesed kinnitavad seda, mida nende silm on näinud ja kõrv kuulnud. Küll ei võimalda selline küsitlus teha järeldust, kas see teema inimestele päriselt korda läheb.

Mis inimestele tegelikult korda läheb, on võimalik välja selgitada küll, kuid küsides hoopis teisiti. Näiteks: „Kuivõrd mõjutavad järgmised küsimused teie valimisotsust?“. Just selline küsitlus viidi meie tellimusel Norstati poolt läbi umbes kuu aega tagasi. Tulemused on kõnekad. Mõlemad Reformierakonna maksulubadused (tulumaksuvabastus kõige rikkamatele ja alkoholiaktsiisi langetamine) osutusid kõige vähem inimeste valimisotsust mõjutavateks küsimusteks. Isegi pensionisamba lammutamine oli olulisem, rääkimata lapsetoetustest, ravijärjekordade lühendamisest ja hooldekodu kohast pensioni eest.

Muide, Postimehe küsitluses ilmnes selge lõhe eesti- ja venekeelsete inimeste vahel. Nimelt huvitas venekeelseid inimesi maksudest enam hinnatõus ja hariduspoliitika. Kas põhjus on selles, et venelasi huvitavad maksud vähem kui eestlasi? Muidugi mitte. Lihtsalt venekeelses meedias Reformierakond „maksukaose“ reklaami ei tee ja seepärast ei ole venekeelne elanikkond valdavalt kuulnudki, et Eestis on maksudega halvasti. Eks see maksukaos valdavalt reformierakondlaste endi peades ongi.