Jevgeni Ossinovski: „Peame hoidma vaba Eestit“

jevgeni ossinovski

„Noored lubavad mul uskuda, et Eesti on ka edaspidi hästi hoitud,“ lausub sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski, kirglik hariduse eest seisja.

Sotside juhi Jevgeni Ossinovski poliitikukarjäär on olnud vaieldamatult tähelepanuväärne, sest pole just palju neid, kes veel enne 33. sünnipäeva oleks jõudnud töötada riigikogus ja kahel ministrikohal, aastatel 2014–2015 haridus- ja teadusministri ning 2015–2018 tervise- ja tööministrina. Noorim riigikogu liige omaaegses koosseisus, noorim minister Eesti ajaloos, erakonna esimees.

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate

Ta on töökas ja põhimõttekindel, ütlevad kolleegid. „See on tõesti nii, olen oma pealehakkamistes kindlasti maksimalist. Arvan, et kui midagi ette võtta, siis tasub seda alati teha sisemise põlemise ja pühendumusega ning nii hästi kui vähegi võimalik.“ Selline ellusuhtumine on saatnud teda lapsepõlvest alates, mis väljendub ka tema haridustees. Läks venekeelse lapsena eesti kooli ja sai seal suurepäraselt hakkama: lõpetas Tallinna reaalkooli hõbemedaliga. Järgnesid filosoofiaõpingud Tartu ülikoolis, mille diplomil on märge cum laude. Kui Eesti ülikool ahtaks jäi, omandas Jevgeni Inglismaa kahes tippülikoolis kolme aasta jooksul magistrikraadid filosoofias ja politoloogias. Mõlemad kiitusega. Eesti poliitikute hulgas mitte just sage saavutus.

Jevgeni Ossinovski perega suve nautimas

Miks kahe magistrikraadiga noor mees, kel terve maailma valla, kõigest 24-aastasena 2011. aastal ikkagi riigikokku kandideeris? „Sest Eesti saatus läheb mulle korda. Ma olen olnud tugeva sotsiaalse närviga juba koolist saati, ühiskonnas toimuv on mulle kaua huvi pakkunud,“ tunnistab mees. „Ka oli tahe proovida rakendada oma teadmisi, oskusi ja ideid, õpingud Eestis ning Inglismaal andsid kindlasti jõudu. Aga seda, milline on poliitika tegelikult, ei või teada enne, kui oled ise selle sees olnud.“

Alati analüütiline Jevgeni armastab argumenteerida ja väidelda ega mõista neid, kes pole valmis teise poole argumente ära kuulama. „Ma ei usu sellesse, et kõik arvamused on ühesuguse väärtusega: sisu ja faktid loevad ka midagi. Ehkki kõigil on õigus oma arvamusele, tuleb siiski välja selgitada, mis on tõde ja mis on vale,“ räägib ta. „Kui vastaspoole argumendid on paremad, tuleb tunnistada, et omaenda seisukoht võib olla vale. Vastasel juhul on tegemist pimeda usuga.“

Millesse või kellesse Jevgeni ise usub? „Ma usun inimesesse. Jah, ta ei ole kõikvõimas, aga on uskumatult võimas. Ent ei maksa unustada, et nii, nagu suudab inimene end positiivses mõttes ületada, on vapustav ka tema võime halba teha.“

Rohelise mõtteviisi ja hariduse eest

„Ma pole kunagi pidanud minema vastuollu oma tõekspidamistega, olen saanud oma tööd teha ausalt ega pea südametunnistuse ees häbi tundma,“ märgib sotsiaaldemokraatide juht. Kuigi sotsid on teinud suuri asju – aidanud oluliselt vähendada vaesuses elavate laste hulka ja parandanud perede toimetulekut, tõstnud oluliselt kooli- ja lasteaiaõpetajate palka – on Jevgeni isiklikult tundnud ehk suurematki rõõmu „väikestest asjadest“. Need on siis, kui tal on õnnestunud lahendada mõne inimese isiklik mure, olgu see Pärnu proua töövõimetustoetuse õigeaegne väljamaksmine või Kohtla-Järve lapse Eesti kodakondsuse säilitamine riigi bürokraatiamasina kiuste. Jevgeni usub, et kui riigil on võimalus inimesele vastu tulla, peab ta seda tegema.

Enam kui kahe aasta jooksul täitis Jevgeni terviseministri vastutusrikast ametit, kus tal õnnestus võidelda välja lisaraha tervishoiule, mille tulemusena on Eesti inimeste üks suurimaid muresid – liigpikad ravijärjekorrad – hakanud järk-järgult lahenema. Lisaks muutis ta retseptiravimid soodsamaks enam kui 100 000 inimesele ja taastas hambaravisoodustused täiskasvanutele. Peale tervishoiu on tema südameasjaks roheline mõtteviis, Eesti täielik üleminek taastuvenergiale ning hariduse ja teaduse edendamine. Ta meenutab, et ehkki meil on maailmatasemel ülikoolid, pole ükski neist veel maailma saja parima seas. „Meil on tasemel teadus ja meie teadlased on mõjukad, paraku töötab palju Eesti teaduse tippe mujal, sest riigil pole olnud raha, et uurimisrühmi rahvusvahelisel tasemel rahastada,“ räägib mees. Ta usub, et teaduse rahastamine on rahvusliku kokkuleppe küsimus ja just seepärast pakkuski ta eelmisel aastal välja idee sõlmida erakondade juhtide vahel teaduse rahastamise kokkulepe, et riigi toetus teadusele oluliselt suureneks. Aasta lõpus sai lepe presidendi juures allkirjad.

Jevgeni on veendunud, et Eesti suurepärast kooliharidust tuleb edasi arendada. „Meie ühine eesmärk ju on, et ka kõige vaesema pere laps saaks õppida parimas koolis,“ ütleb Ossinovski. Tahab ta leevendada õpetajate põuda. Selleks tuleks suurendada õpetajate miinimumpalk 2000 euroni, muuta õpetajakutse saamine paindlikumaks ja koolid avatumaks. Koolides võiksid elukutseliste pedagoogidele lisaks tunde anda ka kogenud praktikud, kelle sõnu õpilased suure huviga haaravad. „Näiteks terviseõpetus: meil on kogu riigis suur hulk sõltuvushäirete ja toidupraktikuid. Võiksime neid kaasates panna õpilastele kokku koolitusmooduli. Me peame lastesse investeerima, et iga uus põlvkond elaks paremini kui tänane,“ esitab oma kooliteed Virumaal alustanud Jevgeni oma arusaama.

Töö ja eraelu piirid

Elu erakonna eesotsas on töömahukas ja pingeline. Aga kõik teavad, et kella kuue ja üheksa vahel õhtul pole esimehele üldjuhul mõtet helistada, siis on pere aeg. Rohkem saab perega koosolemist nautida muidugi nädalavahetustel. „Talv on tore, saab kelgutada. Isegi kesklinnas!“ kiidab neljase Arturi ja kahese Marta isa. „Tegelikult on ju küsimus selles, kui palju on vanematel aega päriselt laste jaoks olemas olla ja nendega suhelda. See pole koosolemine, kui laps su kõrval iPadis istub.“

Kas Jevgenil ja tema abikaasal Triinul on mõni nipp, kuidas nappi ühist vaba aega võimalikult hästi ära kasutada? „Jah, teha on ikka rohkem, kui ööpäevas tunde jagub. Sestap tuleb ise reeglid ja piirid seada. Me lepime näiteks Triinuga kokku, mis päeval teeme midagi ainult kahekesi. Õnneks on vanavanemad lähedal ja aitavad lapsi hoida. Aga vähemalt ühe õhtu nädalas olen lastega ise, et abikaasa saaks sõpradega aega veeta või tööasju teha.“

Ent ka ühiseid huvisid jagub kuhjaga. Näiteks on nad suured teatrisõbrad: nii on kergem sisustada seda nappi aega, mis õnnestub töö ja laste kõrvalt välja võidelda. Niisamuti tõttavad nad igal võimalusel reisima, küll lastega, küll kahekesi. „Oleme väga kütkestatud maailma mitmekesisusest. Triinu uurib parasjagu doktorandina Birma väikerahvaid ja töötab MTÜ-s Mondo arengukoostöö projektide kallal,“ räägib Jevgeni. Lapsed on väikesed, seega ei kipu vanemad nendega väga pikki lende ette võtma, kuid ka lastega koos reisimine on Ossinovskite jaoks normaalne. „Laste kasvamine, mitte niivõrd kasvatamine, käib kivi kivi haaval. Võib mõelda, et mis ma lähen neljasele võõrast maad näitama, kuid ka talle mõjub kogetu omal viisil ja maailmapilti avardavalt, ehkki ta mõistab nähtut teisiti kui täiskasvanu,“ arvab Jevgeni.

Avatud, julge, uudishimulik 

Kui ühtäkki tekiks piiramatult vaba aega, elustaks Jevgeni meeleldi regulaarse sportimise. Pühenduks raamatute lugemisele (ta ei oska neid 25 minuti kaupa lugeda). Jätkaks klaverimängu õppimist, mis sai omal käel ette võetud. Muidugi sõidaks maakoju. Pere maakodu asub tunnise autosõidu kaugusel põhjarannikul, nad jagavad seda sõbralikult Triinu vanematega, kellele see kuulub. „Seal on vaikne. Kui oled argipäeviti 12 tundi kära sees, siis metsade vahel jalutamine on peaaegu müstiline kogemus,“ lausub Jevgeni pisut unistaval ilmel.

Kellena kujutaks Jevgeni Ossinovski end ette, kui ta poleks poliitikas? Vähemagi kõhkluseta ütleb ta, et oleks ilmselt nüüdseks teinud ära doktorikraadi ja õpetaks mõnes ülikoolis: „Mulle väga meeldib anda noortele edasi oma parimaid teadmisi ja kogemusi. Mine tea, võib-olla minu väiksest jutust auditooriumi ees settib kellegi jaoks mõttetera, mis viib kusagile kaugemale.“ Hiljuti oli tal võimalus oma tööst rääkida riigikokku külla tulnud koolivendadele ja -õdedele Tallinna reaalkoolist.

„Noored on tänapäeval nii avatud, julged, uudishimulikud: samastun nendega hästi, olin ise ka selline. Tänased noored on kasvanud vabas Eestis, vabas Euroopas ja mõistavad hästi, mis on kaalul, kui võimule pääseksid jõud, kes tahavad piirid sulgeda ning inimeste vabadusi piirama hakata. Noored sisendavad mulle usku, et Eesti on ka tulevikus hästi hoitud. Ja meie kohustus on hoida vaba Eestit nendele.“

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate