Jaak Allik: miks peaks valima sotsiaaldemokraate?

Eelmiste riigikogu valimiste eel (2015) olin veendunud, et elu Eestis saab muutuda paremaks ja turvalisemaks vaid juhul, kui riigivalitsemise juures on sotsiaaldemokraadid koos keskerakonnaga. Eelkõige Ida-Virumaa ja selle elanike huvide kaitsmisel.

Jevgeni Ossinovski eestvõttel moodustus 2016. aastal koalitsioon, kus olid esimest korda koos nii sotsid kui ka keskid. Elu hakkas tõepoolest liikuma paremuse suunas.

 • Tulumaksuvaba miinimum suurenes 180 eurolt 500 eurole neil inimestel, kes teenivad kuni 1200 eurot kuus. Inimestele, kes kulutavad retseptiravimitele aastas enam kui 100 eurot, kompenseerib riik ravimite maksumuse poole ulatuses. Neile, kes kulutavad ravimitele üle 300 euro, kompenseeritakse 90% ravimite maksumusest.
 • Taastatud on hambaravihüvitis kõigile.
 • Lapsetoetus suurenes 19 eurolt 60 eurole.
 • Mittekodanike lapsed, kes on sündinud Eestis pärast 2001. aastat, võivad saada Eesti kodakondsuse.

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate

Muutus riigivalitsemises mõjutas ka Narvat. Pärast seda, kui reformierakondlased olid riigijuhtimisest kõrvaldatud, kadus ka vastuseis kohalikul ja riigi tasandil ning riik hakkas tõepoolest Ida-Virusse investeerima.

 • Riigi suuruselt kolmandas linnas Narvas avati lõpuks nimelt selleks ehitatud teatrilava ja hakatakse ehitama kaheksa rajaga basseini.
 • Kohalikele meeldib otsus ehitada Narva sisekaitseakadeemia kolledž, riigigümnaasium ja haigla uus korpus.
 • Aleksandri kirikust saab kontserdikoht.
 • „Kremli ööbikute“ lavastus tõi Narva ja Kreenholmi üle 20 000 inimese.
 • President Kersti Kaljulaid töötas Narvas peaaegu kolm nädalat ja suhtles linnarahvaga ka vene keeles.
 • 2018. aasta lõpus sai siseministriks raamatu „Minu Narva“ autor Katri Raik. Võib öelda, et Katri on esimene minister, keda narvalased saavad päriselt oma inimeseks pidada.
 • Ääretult oluline on ka see, et riigi toega on Narva Euroopa kultuuripealinna tiitli tõsiseltvõetav kandidaat 2024. aastal.

Eestlaste ja venelaste ning Eesti ja Venemaa pingeliste suhete parandamine on Eesti jaoks väga oluline. Paljud vene keelt kõnelevad inimesed on sündinud ja kasvanud Eestis ning see on nende ainus kodumaa. Eesti kodakondsuspoliitika ja haridussüsteem peavad seda kodutunnet hoidma ja tugevdama. Tuleb tunnistada, et senini ei ole me selle ülesandega eriti hästi hakkama saanud, sest kodakondsus on kodaniku ja riigi leping. Eesti huvides on see, et kõik siin pikka aega elanud inimesed oleksid riigiga seotud kodakondsuse kaudu.

Selle asemel et öelda mittekodanikele, et ootame neid astuma kodanike hulka, oleme muutnud Eesti kodakondsuse riiklikuks autasuks, mille peab välja teenima, ja arvame, et see kinnitab erilist lojaalsust riigile. Tegelikult aga tõukasime sellega kümneid tuhandeid oma riigi elanikke astuma Vene kodakondsusesse.

Kooli eesmärk on anda kõigile lastele nii hea haridus, et nad saaksid valida endale sobiva ameti ja valmistuda täiskasvanueluks. Selle asemel et juba lasteaias ja algkoolis alustada eesti keele õpetamist, hakkasime peale suruma eestikeelset õpet gümnaasiumiastmes, kus noortel ei olnud piisavat keeleoskust. Seetõttu sulgesime osale neist võimaluse saada hea kesk- või kõrgharidus. Eesmärk teha kõigist Eestis elavatest inimestest eestlasi ei ole mõistlik ega saavutatav. Meie koolides antav haridus võiks olla niisugune, et kasvatab inimestes patriotismi Eesti vastu, kuid ei võta rahvust ega emakeelt.

Seekord on võimalus, et pärast valimisi saab Eesti valitsuse, mis mõtleb ja tegutseb ühtmoodi ja suurendab sellega õiglust ühiskonnas.

Kui sotsiaaldemokraadid koos keskerakondlastega pääsevad järgmisesse koalitsiooni, siis jätkab see valitsus tööd majandusliku ebavõrdsuse vähendamisel. Me toetame lastega peresid ja aitame eakatel väärikalt vananeda. Säilitame solidaarse tervisekindlustuse süsteemi ja vähendame eriarstide järjekordi. Võtame mõistliku kursi vabatahtlikuks koosõppeks vene- ja eestikeelsetele lastele, tagades seejuures ka kvaliteetse venekeelse hariduse. Säilitame ja parandame nii äri- kui ka kultuurisidemeid Venemaaga, millel on tähtis roll Ida-Virumaa arengus. Leiame õiglase lahenduse kodakondsusküsimuses ega hakka vastandama inimesi rahvuse või muude tunnuste alusel.

Sotsiaaldemokraadid on ainus erakond, kellel on võrdne toetajaskond nii eesti- kui ka venekeelsete elanike seas. Eelmistel valimistel olime ainus erakond, kes suurendas häälte arvu Ida-Virumaal: 4650 häälest sai 4935 toetushäält. Ida-Virus on keskerakonnal püsiv valijaskond. Kuid minu kirjeldatud koalitsiooni võimalus jätkata võetud kursil ja suurendada õiglust ning solidaarsust ühiskonnas, oleneb just nimelt nendel valimistel sotsiaaldemokraatidele antud häältest. Seetõttu kutsun teid kõiki üles valima sotsiaaldemokraate ja hääletama selle kandidaadi poolt, keda te tõesti usaldate.

Vaata kõiki Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita kandidaate