Heiki Hanso: peapealseisund

Kasvukeskkond loob inimese – nii kirjutab arborist ja Väikese väina kogukonnaprojekti vedav saarlane Heiki Hanso (40).

Kui keegi oleks 25 aastat tagasi öelnud, et Heiki kandideerib tulevikus riigikokku, siis oleksid kõik rääkijat hulluks pidanud. Ma olin elu ja pöörasusi täis, ei osanud hinnata koolisüsteemi ega vanemate head nõu natuke rahulikumalt võtta. Meri oli põlvini nagu puberteetidel ikka.

Aga siis tuli mõistus tasahaaval pähe. Sattusin elama Põhja-Inglismaale, kus leidsin eriala, mis pakkus piisavalt väljakutseid nii vaimselt kui ka füüsiliselt, oli ekstreemne ja samal ajal kasulik ning vajalik keskkonnale. Minust sai arborist.

Vaata kõiki Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa kandidaate

Kui ma 2008. aastal Eestisse tagasi kolisin ja siin oma ettevõtte asutasin, ei osanud ma veel arvata, et minust võiks saada inimene, kellele läheb tõsiselt korda see, mis juhtub keskkonnas. Koos puuhooldusettevõtte kasvuga toimus suur kasvamine isiklikus plaanis. Sain aru, kui palju tehakse valesid otsuseid nii indiviidi kui ka riigi tasandil just seetõttu, et me ei oska teha koostööd. Olen õnnelik, et mul on võtta kaheksa-aastane võrdlev kogemus elust sedavõrd edukast ja kultuursest heaoluriigist nagu Inglismaa. Ka meie ühiskond areneb ja mul on südamest hea meel, et viimase aja märksõna on kogukond, kui on tarvis midagi tõeliselt asjalikku korda saata.

Ma olen Saaremaa mees, pärit Orissaare lähedalt väikesest Reina külast. Pedagoogide laps. Maal kasvanud, sõnnikut vedanud, traktorit juhtinud, karjas käinud, kala püüdnud ja käinud kogu lapsepõlve ujumas Väikese väina lahesoppides. Just armastus kodukoha vastu ja soov, et see ääreala ikka elus püsiks, on saanud minu südameasjaks. Tugev kodumaa- ja kodusaare-armastus tekkis minus just siit kaugel elades …

Olen viimased aastad kogu hingest panustanud sellesse, et kohalikud inimesed seljad kokku paneks: kõigepealt arutaksid, vaidleksid konstruktiivselt ja lõpuks leiaksid ühised eesmärgid, mille nimel pingutada. Ühest pöörasest mõttest uue aasta esimesel päeval rõõmsana Orissaare jahisadama kai pealt merre hüpata sai alguse ida-saarlaste ja muhulaste koostöö, et meie Väike väin säiliks. See on kogukonna projekt: nüüd juba kogu aasta erinevaid üritusi korraldades, pidevalt teemat pildil hoides oleme saanud väina tammi otstes vee liikuma. Isegi tunamullune aasta keskkonnateo tiitel tuli MTÜ-le Väikese Väina selts. Meie edu võti on see, et koos teevad ja mõtlevad nii naised kui ka mehed, noored ja vanad. Eesmärk on see, mis ühendab. On nii uhke tunne, et saan sellest osa olla. Tekitada positiivsete koostegemiste toel vastutustunde meid ümbritsevasse.

Soovin, et Eesti poliitika saaks taas lugupidavaks ja arutlevaks. Soovin, et meie, eestlased, jääksime ka rasketel ja segastel aegadel mõistvaks ning usaldavaks. Et poliitikud arvestaksid oma elukogemusi ja oskaksid näha ka valituks saades asju nii, nagu nad enne nägid. Minu südameasi on see, et meie pargid jääksid roheliseks, keskkond oleks hoitud, praegused inimesed ja järelkasv saaksid nautida niisugust kodumaad nagu mina.

Vaata kõiki Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa kandidaate