Eiki Nestor: riigi uuendamine ei lõpe mitte kunagi

Riigikogu esimehe Eiki Nestori hinnangul on täna riigikogus esimese lugemise läbinud riigireformi põhialuste otsuse eelnõu tase kõrgem riigireformi sihtasutuse ettepanekutest, kus on ära unustanud see, et riik on kodanike jaoks.

„Riigireformi komisjoni pakutud dokumendi oluline paremus seisneb selles, et see püüab jõuda kodanikuni – riik ei ole asi iseeneses, riik on kodanike jaoks. Sihtasutuse dokumendist seda ei leia, mis on kõige suurem viga. Kuigi paljud sealsed ettepanekud on suurepärased,  jäävad nad ikka tiirlema ringil riigikogu, president, valitsus, omavalitsused ja võib-olla veel advokaadibürood,“ ütles Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Nestor eelnõu üle peetud debatil.

Nestori sõnul on riigi reformimine pidev tegevus, mis ei lõpe mitte kunagi. „Nii kaua kuni on riik, nii kaua on vaja teda uuemaks teha. Riik ei saa kaasaegses maailmas paigal tammuda, vaid peab kogu aeg arenema. Me oleme oma riigi, kaasaegse riigi ehitamisega paljudest teistest pikalt ees,“ märkis Nestor. „Tulevikus tuleb minna juba seda teed, et lapse sünni puhul saab perekond elektroonilise sõnumi, et palju õnne. Edasi küsitakse, et kas see aadress on uuele Eesti elanikule sobilik, kas pangaarve peretoetuste ülekandmiseks on õige ja lõpuks, et mis on maimukese nimi. Juurde käib aitäh.  Just nii peaks riik hakkama oma kodanikega tegelema.“

Nestor kutsus saadikuid teisel lugemisel eelnõu otsusena vastu võtma.